Múzeumok,kiállítások
Közösségi ház
Múzeumok, kiállítótermek
Közösségi Ház
A település önálló községgé alakulásának fél évszázados jubileuma tiszteletére 2004 októberében rendezett ünnepségsorozat keretében adták át a nagyközönségnek Nyársapát kulturális intézményét az országos kiállítóhelyként is működő Közösségi Házat. A múlt század elején már meglévő kúriát az eredeti állapotában állították helyre.
Az épület falán elhelyezett emléktábla jelzi, hogy az akkori tulajdonosa adományaival és közösségi szerepvállalásaival jelentősen hozzájárult ahhoz, hogy a kiterjedt tanyavilágból egy önálló község jöhessen létre.
A Nagykőrösi Arany János Múzeum szakmai felügyeletével létrejött egy kiállítóhely, melynek állandó kiállításában megtalálható a korábban főleg a pedagógusok közreműködésével gyűjtött falumúzeum agyaga, valamint az 1948-54 közötti országosan kiemelt régészeti ásatások eredményeként a középkori Nyársapát kiemelkedően gazdag feltárt gyűjteménye. A valamikori tulajdonosra, Szarka Mihályra emlékezve – aki 1850-es években tanártársa volt Arany Jánosnak a Nagykőrösi Református Gimnáziumban – egy emlékszoba létrehozásával adóztak.
A Közösségi házban kialakításra került egy református imaterem is.
Itt kap helyet a helyi nyugdíjasklub és várhatóan számítógép /internet/ használatra nyílik lehetőség.
A Közösségi Ház tulajdonosa az önkormányzat, működtetője a Szarka Mihály Művelődési és Szabadidő Központ. A kiállítások megtekinthetősége érdekében a kapcsolatot az intézménnyel /tel:53/389-027/ kell felvenni.
Labancz Árpád
KÖZÖSSÉGI HÁZ születik…
A kúria 1900 -ban ...
A községi önkormányzat 2002-ben pályázatot nyújtott be az FVM VFC /Földművelési Minisztérium Vidékfejlesztési Célelőirányzat/ terhére Nyársapát belterületének a határán /külterületen/ lévő a hagyomány szerint Szarka kúriaként ismert ingatlan KÖZÖSSÉGI HÁZZÁ való kialakítása céljából.
Lakott állapotban 2002-ben... Az ingatlan az államosítások után termelőszövetkezeti tulajdonba, majd a tsz. jogutód nélküli megszűnése után magántulajdonba került. A közel 200 négyzetméter nagyságú külterületi ingatlan négy tulajdonos érdekeltségébe tartozott.
A VFC pályázaton az önkormányzat 15 millió Ft vissza nem térítendő támogatást nyert el a közösségi ház kialakítására. A finanszírozási szerződés szerint a munkálatokat 2004. június 30-ig kell befejezni.
E támogatás függvényében az önkormányzat kivásárolta a négy tulajdonostól a lakóingatlant.
2003. szeptember utolsó napjaiban megkezdődött az épület teljes felújítása. A tervek szerint a kúria felújítására századfordulón meglévő állapota szerint kerül sor.
Felújítás elkezdődött 2003. november 10.
2004. október első napjaiban ünnepli a település önálló községgé alakulásának 50. évfordulóját.
Erre az időpontra kell elkészülnie a közösségi háznak.
Elképzeléseink szerint benne helyet kap a református gyülekezet. Emlékszobát tervezünk létrehozni a tulajdonos Szarka Mihály emlékére. Ide költözik a falumúzeum /jelenleg szolgálati lakásban lévő/ anyaga. Tervezzük, hogy a nyársapáti ásatások anyaga /mely jelenleg a Nagykőrösi Arany János Múzeumban található/ ideköltözik a közösségi házba! E jelleggel a létesítmény az érdeklődők számára nyitvatartási időben látogatható lesz!
Helyet kapnak benne a nyugdíjasok, ifjúság és más civil szervezetek is.
Úgy gondoljuk, hogy a félévszázados születésnapot e közösségi ház megnyitásával méltóképpen ünnepeli a település!
KI VOLT SZARKA MIHÁLY
A Szarka család nemesi címere...
A Szarka család a XVIII. század közepe táján Pozsony megyéből költözött Nagykőrösre. Ennek a családnak leszármazottja az a Szarka Mihály, aki Arany Jánosnak tanártársa volt Nagykőrösön.
Szarka Mihály Nagykőrösön született 1832. március 28-án. 18 éves korában már tanító. Majd mérnöki oklevelet szerez. 1855-ben kerül a gimnázium tanári karába a mennyiségtan tanárának. Itt dolgozik 1874-ig.
Időközben egy évig Berlinben a természettan újabb eredményeit tanulmányozza. 1874-ben állami főreáliskolai tanárnak nevezték ki Budapestre. 1883-tól a kecskeméti főreáliskola igazgatója. 1886-ban nyugalomba vonul. Nagy ünnepe volt Nagykőrösnek 1910. szeptember 25-e. Akkor leplezték le Arany János szobrát, Stróbl Alajos alkotását. Az ünnepségen Ádám László, Beöthy Zsolt, Szabolcska László beszédeit követően 44 testület koszorúja került a szobor talapzatára.
Igen jelentős volt, hogy Arany János egyetlen még akkor életben lévő tanártársa, Szarka Mihály vertezüst koszorút helyezett el. Ez a koszorú később az Arany szobába, majd az Arany Múzeumba került. Szarka Mihály még kőrösi tanársága idején vesz egy darab földet a nyársapáti pusztaságból és ott csemegeszőlőt telepít, gyümölcs-fákat ültet és eredményes kísérletezést folytat. Már a század végén Gundel Jánosnak és a Pannonia szálloda tulajdonosának szállítja a budapesti gyümölcsvásáron megcsodált almáit. Az eredmény abban is jelentkezett, hogy a Szarka-telep a környékre is hatást gyakorolt. Kivirágzik Nyársapáton a kertkultúra. A 238-as számú őrház helyére vasútállomást kérnek. Erre a célra Szarka Mihály 3 hold területet és pénzt ajánl fel és 1907-ben felépül a nyársapáti vasútállomás. Ezzel egy-
időben telket ajándékoz tanyai iskola céljára és a város felépíti az iskolát s benne 1906-ban megkezdődik a tanítás. Az első évben biztosítja a tanító fizetését is. 1908-ban postaügynökséget szerez s Nyársapát gyorsan fejlődik. 1912-ben pedig református iskolát alapít. 366 négyszögöl telket, s a rápéített iskolahelyiséget tanítói lakással ado-mányozza az egyház használatára.
1913-ban templomépítési terve van, de ennek kivitelezésére már nincs ideje, mert 1913. augusztus 13-án meghalt. Sírja a nagykőrösi református temetőben a K. tábla I. sorában a 16. számú.
Felirata: 'Itt nyugszik tejfalusi Szarka Mihály, kir. tan. ny. főreáliskolai igazgató. Született 1832. márc. 28. Meghalt 1913. aug. 13. Neje: Füged-tarcsai Majzik Szeréna. Szül: 1839. Meghalt: 1915. szept. 15.'
'Meg ne háborítsd a csendet
Mely e sír körül lebeg.
Itt a szerető, jó férjnek,
Gondos drága jó apának
Fáradt teste szendereg.
Életében sokat fáradott,
Hadd nyugodjék hamva hát.
Hű Nőnek s beteg fiának
Könnye enyhítse porát!'
Mindebből nyilvánvaló, hogy Szarka Mihály élete Nagykőrös múltjának fényes fejezete.
Munkássága alkotásokban gazdag és közhasznú. Nagy Lajos polgármesteri titkár azt írja Szarka Mihályról, hogy ő is írt hőskölteményt Arany János példája nyomán. Ez a hősköltemény abban különbözik a többi eposztól, hogy azok könyvekben maradtak fenn, ez pedig a kőrösi homok regéi között él.
Labancz Árpád